Athletic Union U19

Leagues Played
Cupa Viareggio 3

Results

Cupa Viareggio 03/18 14:00 3 [3] Zenit St Petersburg U19 v Athletic Union U19 [4] L 8-0
Cupa Viareggio 03/15 14:00 2 [2] Empoli U19 v Athletic Union U19 [4] L 6-0
Cupa Viareggio 03/13 14:00 1 Athletic Union U19 v Ascoli U19 L 0-2
**Clubul de Fotbal Uniunea Atletică U19**

Echipa de fotbal Uniunea Atletică U19 este o echipă de tineret formată din jucători născuți în anul 2005 sau mai târziu. Echipa face parte din Clubul de Fotbal Uniunea Atletică, un club de fotbal cu o istorie bogată din București, România.

**Istoria**

Echipa U19 a fost fondată în anul 2020 și a început să participe la Campionatul Național de Juniori U19, Liga Elitelor. În primul lor sezon, echipa a terminat pe locul al doilea în seria de București, ratând calificarea la turneul final.

**Obiective**

Obiectivele echipei U19 sunt de a dezvolta jucători tineri talentați, de a obține rezultate sportive bune și de a promova jucători în echipa principală a Uniunii Atletice. Echipa se concentrează pe dezvoltarea abilităților tehnice, tactice și fizice ale jucătorilor săi.

**Lotul Echipei**

Lotul echipei este format din aproximativ 25 de jucători, inclusiv portari, fundași, mijlocași și atacanți. Jucătorii sunt selectați printr-un proces riguros de recrutare și sunt monitorizați îndeaproape de antrenori.

**Staff Tehnic**

Stafful tehnic al echipei U19 este condus de antrenorul principal, Alex Popescu. Alex Popescu are o vastă experiență în fotbalul giovan și a antrenat anterior echipele naționale de juniori ale României.

**Realizări**

În sezonul 2022-2023, echipa U19 a terminat pe locul al doilea în seria de București, câștigând dreptul de a participa la turneul final. La turneul final, echipa a terminat pe locul al patrulea, obținând unul dintre cele mai bune rezultate din istoria sa.