Campionatul Asiei de Vest U20

**Campionatul Asiei de Vest U20**

Campionatul Asiei de Vest U20 este o competiție internațională de volei pentru echipe naționale masculine și feminine sub 20 de ani din regiunea Asiei de Vest. Turneul este organizat de Confederația Asiatică de Volei (AVC) și are loc bienal.

**Format**

Turneul se desfășoară într-un format de round-robin, în care fiecare echipă joacă împotriva tuturor celorlalte echipe din grupă. Cele mai bune două echipe din fiecare grupă avansează în semifinale, iar câștigătorii semifinalelor se întâlnesc în finală.

**Echipe participante**

La Campionatul Asiei de Vest U20 participă echipe naționale din următoarele țări:

**Istorie**

Prima ediție a Campionatului Asiei de Vest U20 a avut loc în 2011 la Manama, Bahrain. Câștigătoare a fost echipa de juniori a Iranului. Campionatul a fost câștigat de Iran de patru ori, iar Qatar a câștigat titlul o dată.

**Importanță**

Campionatul Asiei de Vest U20 servește ca o platformă pentru dezvoltarea tinerilor jucători de volei din regiune. Turneul oferă echipelor o oportunitate de a concura la un nivel ridicat și de a se pregăti pentru competiții internaționale mai mari.